Aktualności przedszkolne

Kiszenie kapusty - gr. II i IV

"Wielki rwetes dziś u Basi, bo kapustę Basia kwasi.
Szatkownica poszła w taniec, to ci było szatkowanie!"

Strofy znanej od lat przedszkolnej piosenki stały się inspiracją do własnoręcznego kiszenia kapusty przez przedszkolaki z grupy II i IV. W czasie zajęć pani Sylwia i Pani Kamilia zapoznały dzieci z walorami smakowymi i zdrowotnymi popularnego polskiego przysmaku, jakim jest niewątpliwie kiszona kapusta. Dzieci dowiedziały się iż, kiszona kapusta, oprócz walorów smakowych, jest cennym źródłem wielu witamin. 
W pierwszej części dzieci miały okazje poznać kapustę wszystkimi zmysłami (wzrok, smak, zapach, dotyk) i dowiedzieć się, jak dawniej przygotowywano zapasy na zimę oglądały szatkownicę i zapoznały się z jej działaniem. 
W drugiej części zajęć przedszkolaki zapoznały się z etapami kiszenia kapusty oraz z przyprawami niezbędnymi do jej zakiszenia. Następnie w fartuszkach przygotowani do działań w mig zabrały się do pracy. Po szatkowaniu kapusty, starciu marchewki, przesypaniu wszystkiego solą i ugnieceniu składników w wiaderku, za około dwa tygodnie będziemy mogli sprawdzić jak smakuje nasz własnoręcznie przygotowany wyrób. Mniammm!!!

Zapraszamy do galerii zdjęć :)